Description
Jak powstaje miód akacjowy?
Miód akacjowy powstaje z nektaru robinii akacjowej, zwanej też robinią lub grochodrzewem, a pospolicie akacją. Białe, pachnące kwiaty zaczynają kwitnąć na początku czerwca, dlatego pierwsze naturalne miody akacjowe są gotowe już w połowie czerwca.
Wyróżnia go jasny, czasem niemal bezbarwny kolor i płynna konsystencja. Miód akacjowy jest jednym z najsłodszych miodów – doskonale sprawdzi się jako zamiennik cukru do herbaty lub lemoniady. Jednolity skład sprawia, że jest bezpieczny dla dzieci oraz dla alergików. W wyniku krystalizacji miód akacjowy może przybrać słomkowy odcień.
Jakie właściwości ma miód akacjowy?
Miód akacjowy ceniony jest za zawartość witamin z grupy B, różnorodność kwasów organicznych – przede wszystkim jabłkowego i cytrynowego, kwasu syryngowego (tak jak w miodzie manuki), flawonoidów, dużą ilość cukrów prostych oraz enzymów i nadtlenku wodoru, które mają właściwości antyseptyczne.
Miód akacjowy jest jednym z najpopularniejszy naturalnych środków w leczeniu infekcji bakteryjnych, chorobach dróg oddechowych, bólu gardła i uciążliwym kaszlu. Przed podaniem choremu najczęściej rozrabiany jest z wodą, herbatą lub mlekiem, by skutecznie wspierać terapię zaleconą przez lekarza. Spożywanie miodu akacjowego wpływa także uspokajająco, łagodzi bezsenność, osłabienie i znużenie.
Warto wiedzieć, że miód akacjowy to wyrób bezpieczny przy zaburzeniach trawienia, nadkwaśności, a także przy zapaleniu jelit i żołądka. Działa on osłonowo na żołądek, przyspiesza regenerację błony śluzowej i reguluje ilość kwasów trawiennych. Co ważne – miód akacjowy wspomaga też detoksykację wątroby i wspiera walkę z wrzodami żołądka.
Dzięki płynnej konsystencji i cennym składnikom miód akacjowy może być stosowany do przemywania skóry, działając antybakteryjnie i antyseptycznie na zakażenia. Dodatkowo miód świetnie nawilża!
Reviews
There are no reviews yet.